AÇIKLAMALI ÖRNEK ÖRGÜ DİĞER ÖRGÜLER İÇİNDE BU ÖRNEĞİ KULLANABİLİRSİNİZ

 

MODEL                     : 80

BEDEN                      : 2-3 Yaş.

MALZEMELER        : 100 Gr 3 ince  pembe yumak, iki kat sarılmıştır. 20 gr mor iplik, 3,5 Numara  misinalı şiş, 5 düğme.

YAPILIŞI                  : Yakadan başlanıp tek parça olarak örülmüştür.

Misinalı  şişle  70 ilmek  başla 10 sıra tekli lastik ör (6. sırada 1. iliği aç ). Lastikten düz örgüye geçerken eşit aralıkta 10 ilmek artır. En önemli bölüm olan  ilmekleri ayırma. ( Ön arka ve kol )işlemidir. Eğer ilmekler  orantılı  ayırmazsak  örgümüz iyi olmayacaktır. İlmekler orantılı ayırabilirsek örgümüz iyi ve güzel olacaktır. Yaka ve kol takma sıkıntımız olmayacak. Dikişsiz olduğu için kaba durmayacaktır. Giyimi daha rahat ve sevimli  olacak, çocuk giyiminde  eskidikçe  kol ağzını ve etek  ucunu  uzatmak  veya onarmak  çok kolay olacak hatta onarırken  desenler koyup   yenilemek mümkün olacaktır. Ayırma işlemine başlarken önce ilmekleri sayın ortalama olarak omuz  bölümüne  ense bölümünün 1/3 kadar ilmek ayrılır.1-2  ilmek  fazla veya eksik  örgüyü etkilemez, Örgüyü  önden açık  yapacaksak  ön bölümünden ,enseden açık  yapacaksak ense  bölümünden  üst üste bindirme  payı hesaba katarak ayırma işlemi yapılır.

Elimizdeki örnek örgüyü  bölümlere ayıralım. Örgüye 70 ilmek başladık, lastik bitiminde eşit aralıklarla 10 ilmek artırdık. Şimdi 80  ilmeği bölümlere ayıralım,

Arka ense 24 ilmek, sağ ön 16 ilmek,sol ön 16 ilmek, sağ omuz 8 ilmek,sol omuz 8 ilmek, Her bölüm arasında 2 şer  ilmekten  8 ilmek ( artırma yerleri )  toplam 80 ilmek,

Örgüye devam edelim, ön parçanın her iki kenarında  8 er ilmek lastik ör. Diğer tüm ilmekleri  düz ör. Her iki omuzun sağında ve  solunda  ayırdığımız  artırma yerleri olarak iki  ilmeğin önünden ve arkasından birer  ilmek artır, Arka sırayı ters ör  Her düz  sırada  artır. .(Artırma yerlerini şaşırmamam için resimde görüldüğü gibi geçici olarak işaret koy)

 Her düz sırada  toplam 8 ilmek artmış oluyor, Yaka oyuntusu  ( önemlidir) yapmak için  arka ve iki  omuz (Artırma yerleri de dahil ) ilmekleri  ör. İki ilmek (Ön  bölümden) daha ör ve geri dön. Diğer ön bölümünün ilmeklerinden  iki ilmek daha ör ve geri  dön (örerek) Her seferinde  ikişer ilmek  örerek lastik kenarına kadar (ilmekler bitinceye kadar ) aynı şekilde geri dönerek  ör. Düz İlmekler bitince lastikleri de ör. Yaka oyuntusu bitmiştir. 40 sıra ör roba bölümü bitmiştir.

Önce  kolları  ör  birinci kolun ilmeklerini  ayrı bir şişe al. Ayırma ( artırma yerleri) bölümündeki iki ilmeğin  birini kol  ilmeklerine, diğerini  beden ilmeklerine dahil et. Koltuk altının daha rahat  olması için her iki tarafından  üçer ilmek artır. (Büyük bedenlerde5-7 ilmek artırılır ) Artırmalarla beraber 55 ilmek olmuştur. 6 sıra ör, her iki taraftan  birer ilmek eksilt, her 6 sırada  birer ilmek (2 taraftan ) eksilterek  40 sıra ör. Mor iplikle desen yap kol ağzında ortalama  42-44  ilmek kalmıştır. 12 sıra lastik ör ve bitir.

Beden bölümündeki tüm ilmekleri misinalı  şişe al, şiş üzerinde 160  ilmek olacak şekilde  koltuk altından  ilmekler al (Her iki koltuktan  eşit sayıda ) 50 sıra ör. Desen yap 12 sıra lastik ör ve bitir Düğmeleri ve kol altını dik.

NOT : Etek ucunda düz örgüden  lastik örgüye  geçerken  eşit aralıkta 10 ilmek  eksilt. Kol ağzından da 3  ilmek eksilt.

Bu makale www.pervinengin.net adresinde yer almaktadır.
http://www.pervinengin.net

Makale URL adresi:
http://www.pervinengin.net/modules/content/index.php?id=4